Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşümün ana amacı, yaşanabilir şartlarda ve standartlarda bir yerleşim yeri, güvenle oturabileceğiniz konutlar oluşturmaktır.

Kentsel dönüşüm, şehirlerdeki problemli alanları ve yapıları, sağlıklı ve yaşanabilir hale getirmek amacıyla projelerin üretilmesi ve uygulanmasıdır. Bunun için, dönüştürülecek mekânın durumuna ve ihtiyaçlarına göre, yıkıp yeniden inşa etme, canlandırma, sağlamlaştırma veya yeniden yapılandırma gibi yöntemler kullanılır.

Kentsel dönüşüm, kentin sağlıklı yapısını bozan yapısal sorunların giderilmesidir. Kent içinde kaçak, ekonomik ömrünü doldurmuş veya riskli alanların, gereken tüm kentsel ve sosyal donatı hizmetleri getirilerek ve olası tüm doğal afet riskleri giderilerek, bilimsel ve sağlıklı bir yapıya kavuşacak biçimde yeniden yapılandırılmasını hedefler.

Bunu sağlamak için daha önce çeşitli kanuni düzenlemeler vardı. Fakat en son, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Türkiye’de kentsel dönüşüm daha da etkin biçimde gündeme geldi ve bu alandaki çalışmalar büyük ölçüde hızlandı.

 

Kentsel Dönüşümün Faydaları Nelerdir?

Kentsel Dönüşüm Kanunu sayesinde, depremde risk taşıyan, eski, ekonomik ömrünü tamamlamış evinizi, binanızı, sitenizi veya işyerinizi, kentsel dönüşümün sağladığı, kredi, vergi indirimi, taşınma yardımı gibi önemli avantajlardan da faydalanarak yenileyebilirsiniz. Bağlı olduğunuz belediyenin imar şartlarına göre doğrudan siz (ya da müteahhit) yapıyı yeniden inşa edebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm ile yenilenen binaların mülk değerleri, genellikle en az %160 oranında artış göstermektedir. Bu sayede hem yapınızı depreme dayanıklı hale getirerek can ve mal güvenliğinizi sağlarsınız hem de gayrimenkullerinizin değerini artırırsınız.

Bütün bunlar için karmaşık işlemler arasında kaybolmanız gerekmiyor… bizi arayarak aklınızdaki her sorunun yanıtını alabilir, tüm süreci en güvenilir biçimde başlatabilirsiniz.

Deprem riskiyle yaşamayın… Bizi hemen arayın.

İLETİŞİM

Bağdat Cad. Feyzullah Mah. Plajyolu Sok. Kıvanç Sitesi No:14/1 Maltepe

  • dummy0216 441 47 10

  • dummy0216 441 47 10

  • dummyinfo@bultasmuhendislik.com

HAKKIMIZDA

Bultaş Mühendislik; Bakanlık tarafından lisanslı olan, Türkiye genelinde Kentsel Dönüşüm kapsamında hizmet veren bir kuruluştur.

Haber Bülteni

Dönemsel bültenlerimiz ile gelişmelerden haberdar olabilirsiniz

© Copyright 2018. Design & Development by K.COKOL